Distinguished Alumni Hall of Fame

Class of 2018

Paul Cash — BSPE ’76
Alisa Bonnie Clearfield Cohen — BSHSE ’78
John Rohan — BSR ’93
Janice Tucker — BSHE’81

Class of 2017

Terry Pappas — BSPE '71
Dr. Bradley Williams — BSESS '99

Class of 2016

Dee Dee Ricks — BSR ’91
Dr. Ron Pinnell — BSPE ’73, MHE ’79
Judge Frank A. Orlando (ret.) — BSPE ’57, JD ’63

Class of 2015

Steve Mesler — BSESS 2000
Berry Patrick — BSR 1982
Judi Patrick — BSR 1983
Dr. Charles King — BSPE 1957

Class of 2014

Steve Amos — BSPE 1980, MAPE 1981
Dr. Louis Foley — BSEP 1992
Mark McGriff — BSESS 1991

Class of 2013

Eric Call — BSR 1983
G. Thomas Delaino — BSPE 1965, MAPE 1966
Don Duden — BSPE 1960, MPH 1961
Robert Lundquist — BSPE 1974
Gunnar Paulson — BSPE 1969
Adam Zimmerman — MSESS 1993

Class of 2012

Laurie Braden — BSR 1988
Doug J. Casa — MSESS 1993
Jane Edmonds — MPE 1958
Aubrey Hill — BSESS 1996, MSRS 1999
Stephanie Lennon — BSHSE 1983
Donald Rutledge — BSPE 1962, MPE 1965
Carl Stockton — BSHSE 1981, MAHE 1982

Class of 2011

Joan Carroll — MAPE 1984, Ph.D. 1992
Christiaan Leeuwenburgh — BSESS 1988, MESS 1990
Jack Masson — BSR 1970
George Pennington, Jr. — BSPE 1958, MAPE 1960
William “Chip” Sharkey, Jr. — BSR 1973
Angus Williams — BSPH 1951
Judy Williams — MPH 1951

Class of 2010

Amanda Butler — BSESS 1995, MSESS 1997
Christopher Janelle — MSPE 1993, Ph.D. 1997
Chuck McPhilomy — BSPEH 1952
Loretta Shane — MAPE 1976
Benny Vaughn — BSHSE 1985

Class of 2009

Jane Bergman — BSR 1981
Peggy Brookins — BSPE 1978
Heather Lawrence — BSESS 1998, MESS 1999
Joel Wahlberg — BSPE 1958, MS 1959
Tom Wasdin — BSPE 1958, MPH 1965

Class of 2008

Pat Hill — BS 1997
Karen Hughes — BS 1973
Mary Lane — BS 1977, MAPE 1978
Cassandra Macias — BS 1975
Jon MacBeth — BS 1963

Class of 2007

Beaufort Brown — BS 1975
Kevin Clair — MS 1984
Dan Connaughton — BS 1987, MS 1992
Fred Goldsmith — BS 1967, MS 1972
Debbie Lee — BS 1985, MS 1989

Class of 2006

Roy Benson — MPE 1981
Don Hester — BS 1953, MPH 1960
Jimmy Ray Stephens — BS 1977
Laurie Beach Tennant — MESS 1988, Ph.D. 1994
Kent Tucker — BS 1980, MAHE 1982

Class of 2005

Tom Holton — BS 1961, MPH 1963
Martha F. Owens — BS 1953
Celia Regimbal — BS 1969, MPH 1970
Sue Selph Stoops — BS 1968
Larry Travis — BS 1963, MPH 1969
James Yancey, Jr. — BS 1971

Class of 2004

Linda Cowart — BS 1965
Richard Giannini — BS 1966
Lindy Infante — BS 1964
Jeffrey McLeod — MSESS 1991
Frances M. Vandiver — BS 1966

Class of 2003

Douglas Hill — BS 1973
Dug Jones — BS 1982
Fred Montsdeoca — BS 1951

Class of 2002

Mary Kirkland — BS 1986
Peter Ricci — MSRS 1989
Glenn M. Roswal — MAPE 1975

Class of 2001

Nanette M. Carnes — MAPE 1980
Milledge Murphey — BS 1962
Candace Ashton-Schaffer — BS 1973
Claudia Siders — BS 1980

Class of 2000

Wende H. Blumberg — BS 1976
Maurice O. Edmonds — BS 1953
Jean M. Gonzalez — BS 1968

Class of 1999

James W. Crowe — BS 1960
Michelle Park — BS 1976
William “Bill” Sims — BS 1968

Class of 1997

Robert E. Allen — BS 1958
David Ayers — BS 1976
C. Kelly Beckham — BS 1981
Bernays Bishop — BS 1955
M.B. Chafin — BS 1958, MPH 1960
Linda Crider — BS 1968, MPH 1970
Barbara A. Dalsheimer — MPH 1955
Frank Dempsey — BS 1950
Douglas A. Dickey — BS 1954
William E. Harlan, Sr. — BS 1948, MS 1949
Katherine M. Hill — BS 1965
Glenn Hoffman — BS 1975
Christine E. Holyoak — BS 1979
Charles W. LaPradd — BS 1953
Larry R. Libertore, Jr. — BS 1963
Gerald S. Livingston — BS 1965
Frank M. Lorenzo — BS 1949
Perry C. McGriff, Jr. — BS 1960
Donna L. Pastore — BS 1981, MAPE 1983
Edwin C. Reese — BS 1963, MPH 1965
Ray Rollyson, Jr. — BS 1966, MPH 1967
Frederick E. Rozelle — BS 1950, MPH 1953
Emmitt Smith III — BS 1996
John A. Smith — BS 1975
Stephen O. Spurrier — BS 1981
Jayne Surdyka — BS 1977
L. Keith Tennant — BS 1964, MPH 1965
Jill Wilson Varnes — BS 1973, MPH 1961
Paul Varnes — BS 1960, MPH 1961