Notable Alumni


Alumni Hall of Fame

Class of 2016

  • Dee Dee Ricks
    BSR ’91
  • Dr. Ron Pinnell
    BSPE ’73, MHE ’79
  • Judge Frank A. Orlando (ret.)
    BSPE ’57, JD ’63

Class of 2015

  • Steve Mesler
    BSESS 2000
  • Berry Patrick
    BSR 1982
    Judi Patrick
    BSR 1983
  • Dr. Charles King
    BSPE 1957

Class of 2014

  • Steve Amos
    BSPE 1980, MAPE 1981
  • Dr. Louis Foley
    BSEP 1992
  • Mark McGriff
    BSESS 1991

Class of 2013

  • Eric Call
    BSR 1983
  • G. Thomas Delaino
    BSPE 1965, MAPE 1966
  • Don Duden
    BSPE 1960, MPH 1961
  • Robert Lundquist
    BSPE 1974
  • Gunnar Paulson
    BSPE 1969
  • Adam Zimmerman
    MSESS 1993

Class of 2012

  • Laurie Braden
    BSR 1988
  • Doug J. Casa
    MSESS 1993
  • Jane Edmonds
    MPE 1958
  • Aubrey Hill
    BSESS 1996, MSRS 1999
  • Stephanie Lennon
    BSHSE 1983
  • Donald Rutledge
    BSPE 1962, MPE 1965
  • Carl Stockton
    BSHSE 1981, MAHE 1982

Class of 2011

  • Joan Carroll
    MAPE 1984, Ph.D. 1992
  • Christiaan Leeuwenburgh
    BSESS 1988, MESS 1990
  • Jack Masson
    BSR 1970
  • George Pennington, Jr.
    BSPE 1958, MAPE 1960
  • William “Chip” Sharkey, Jr.
    BSR 1973
  • Angus Williams
    BSPH 1951
  • Judy Williams
    MPH 1951

Class of 2010

  • Amanda Butler
    BSESS 1995, MSESS 1997
  • Christopher Janelle
    MSPE 1993, Ph.D. 1997
  • Chuck McPhilomy
    BSPEH 1952
  • Loretta Shane
    MAPE 1976
  • Benny Vaughn
    BSHSE 1985

 Class of 2009

  • Jane Bergman
    BSR 1981
  • Peggy Brookins
    BSPE 1978
  • Heather Lawrence
    BSESS 1998, MESS 1999
  • Joel Wahlberg
    BSPE 1958, MS 1959
  • Tom Wasdin
    BSPE 1958, MPH 1965

Class of 2008

  • Pat Hill
    BS 1997
  • Karen Hughes
    BS 1973
  • Mary Lane
    BS 1977, MAPE 1978
  • Cassandra Macias
    BS 1975
  • Jon MacBeth
    BS 1963

Class of 2007

  • Beaufort Brown
    BS 1975
  • Kevin Clair
    MS 1984
  • Dan Connaughton
    BS 1987, MS 1992
  • Fred Goldsmith
    BS 1967, MS 1972
  • Debbie Lee
    BS 1985, MS 1989

Class of 2006

  • Roy Benson
    MPE 1981
  • Don Hester
    BS 1953, MPH 1960
  • Jimmy Ray Stephens
    BS 1977
  • Laurie Beach Tennant
    MESS 1988, Ph.D. 1994
  • Kent Tucker
    BS 1980, MAHE 1982

Class of 2005

  • Tom Holton
    BS 1961, MPH 1963
  • Martha F. Owens
    BS 1953
  • Celia Regimbal
    BS 1969, MPH 1970
  • Sue Selph Stoops
    BS 1968
  • Larry Travis
    BS 1963, MPH 1969
  • James Yancey, Jr.
    BS 1971

 Class of 2004

  • Linda Cowart
    BS 1965
  • Richard Giannini
    BS 1966
  • Lindy Infante
    BS 1964
  • Jeffrey McLeod
    MSESS 1991
  • Frances M. Vandiver
    BS 1966

Class of 2003

  • Douglas Hill
    BS 1973
  • Dug Jones
    BS 1982
  • Fred Montsdeoca
    BS 1951

Class of 2002

  • Mary Kirkland
    BS 1986
  • Peter Ricci
    MSRS 1989
  • Glenn M. Roswal
    MAPE 1975

Class of 2001

  • Nanette M. Carnes
    MAPE 1980
  • Milledge Murphey
    BS 1962
  • Candace Ashton-Schaffer
    BS 1973
  • Claudia Siders
    BS 1980

Class of 2000

  • Wende H. Blumberg
    BS 1976
  • Maurice O. Edmonds
    BS 1953
  • Jean M. Gonzalez
    BS 1968

Class of 1999

  • James W. Crowe
    BS 1960
  • Michelle Park
    BS 1976
  • William “Bill” Sims
    BS 1968

Class of 1997

  • Robert E. Allen
    BS 1958
  • David Ayers
    BS 1976
  • C. Kelly Beckham
    BS 1981
  • Bernays Bishop
    BS 1955
  • M.B. Chafin
    BS 1958, MPH 1960
  • Linda Crider
    BS 1968, MPH 1970
  • Barbara A. Dalsheimer
    MPH 1955
  • Frank Dempsey
    BS 1950
  • Douglas A. Dickey
    BS 1954
  • William E. Harlan, Sr.
    BS 1948, MS 1949
  • Katherine M. Hill
    BS 1965
  • Glenn Hoffman
    BS 1975
  • Christine E. Holyoak
    BS 1979
  • Charles W. LaPradd
    BS 1953
  • Larry R. Libertore, Jr.
    BS 1963
  • Gerald S. Livingston
    BS 1965
  • Frank M. Lorenzo
    BS 1949
  • Perry C. McGriff, Jr.
    BS 1960
  • Donna L. Pastore
    BS 1981, MAPE 1983
  • Edwin C. Reese
    BS 1963, MPH 1965
  • Ray Rollyson, Jr.
    BS 1966, MPH 1967
  • Frederick E. Rozelle
    BS 1950, MPH 1953
  • Emmitt Smith III
    BS 1996
  • John A. Smith
    BS 1975
  • Stephen O. Spurrier
    BS 1981
  • Jayne Surdyka
    BS 1977
  • L. Keith Tennant
    BS 1964, MPH 1965
  • Jill Wilson Varnes
    BS 1973, MPH 1961
  • Paul Varnes
    BS 1960, MPH 1961

Outstanding Young Alumni

2016 Award Recipients

  • James Di Virgilio
    BSBA ’04, MS ’05
  • Jennifer Lea
    BSHED ’06

2015 Award Recipient

  • Christina M. Ramos
    BSR 2007

2014 Award Recipient

  • Dr. Michael Carroll
    MESS 2004

2013 Award Recipient

  • Amy Horning
    BSESS 2003

2012 Award Recipients

  • Greg Coleman
    MESS 2000
  • Terry Hashey
    MHSE 1998

2011 Award Recipients

  • Damon Andrew
    MSESS 2002, MESS 2002
  • Chris Hass
    MSESS 1998, Ph.D. 2001
  • Steve Mesler
    BSESS 2000